Logo

Společnost pro orbu ČR, z.s.

38. Mistrovství Evropy v orbě v Dánsku

Ve dnech 17. 10. – 21. 10.2023 se uskutečnilo setkání nejlepších oráčů Evropy na evropském šampionátu v kategorii dvouradličných otočných pluzích na Jutském poloostrově ve vesnici Jebjerg. Vesnice Jebjerg leží v severní části Dánska ve správním okrese Viborg. Zúčastnilo se ho 11 evropských zemí.

Českou republiku reprezentovali dva soutěžící pan Petr Šteidl a pan Michal Kužiel pod vedením ostříleného národního kouče pana Zdeňka Ondry. Mezinárodní tým rozhodčích doplnil pan Vladimír Horák, jež byl delegován do výboru EPF ze Společnosti pro orbu ČR, která byla vysílající organizací české reprezentační výpravy.

Samotná soutěž se konala ve spolupráci se zemědělskou školou Salling Efterskole, která byla založena v roce 1884. Technické zázemí a dokonalá příprava tréninkových a soutěžních parcel byly na vysoké úrovni, a to svědčí o vysoké úrovni dánského zemědělství (hodnotou zemědělské produkce na jednoho obyvatele zaujímá první místo ve světovém žebříčku).

Současně v pátek a v sobotu 21.10. proběhla národní mistrovství Dánska v klasické i historické orbě, za účasti více než 90 oráčů v různých věkových kategoriích, možná můžeme jen závidět množství a kvalitu domácích oráčů.

Umístění našich soutěžících skončilo ve druhé polovině startovního pole. Porazit oráčská esa, jako je např. James Coulter nebo David Wright ze Severního Irska je snad nadlidský výkon. V celkovém umístění si odnesl vítěznou metu v podobě šampiona Evropy pan Jer Coakley z Irska s traktorem Ford a pluhem Kverneland s celkovým počtem bodů 414,5. Na druhém místě skončil Dan Donnelly z Irska s počtem bodů 397,5 a na třetím místě byl James Coulter ze Severního Irska s 388,5 body.

Výsledkovou listinu můžete stáhnout zde.

Máme sice co dohánět a získané postřehy jsou pro naši další účast na světových i evropských soutěžích nepostradatelné. Oba naši soutěžící byli velice disciplinovaní, jak v přípravě techniky v depu, tak i na poli.

Dokázali si poradit i v případě, že je pozlobila technika (vypalování filtru pevných částic u Kuboty a výměna palivových filtrů u JD). V tréninku zorali ukázkově obě parcely beze zbytku a od okolních soupeřů nasbírali nové cenné praktiky, které jim zajisté pomohou zvyšovat jejich výkonnostní úroveň. Věřím, že se nám bude v příštích letech dařit lépe.

V našem soutěžním týmu panovala skvělá atmosféra a řád, každý věděl, co je jeho úkolem, a tak jsme si i přes jazykovou bariéru dokázali hravě poradit s nutnou opravou výfuku u našeho automobilu.

V neposlední řadě musíme pochválit perfektní spolupráci s naším přepravcem techniky PD Trans s.r.o., který byl vždy včas na správném místě a díky tomu proběhly nakládky, přeprava a vykládky techniky hladce a bez problémů.
Chtěli bych moc poděkovat všem sponzorům za podporu naší reprezentační výpravy, bez níž by to nebylo možné a nebo by se naše účast nekonala vůbec.

Za Společnost pro orbu ČR
Vladimír Horák a Zdeněk Ondra