Logo

Společnost pro orbu ČR, z.s.

Opustil nás Josef Holeček

Ve středu 28. 10. 2020 navždy odešel Josef Holeček člen Společnosti pro orbu ČR, z.s., oráč, trenér a člen sboru rozhodčích.

Josef Holeček byl dlouholetým členem Společnosti pro orbu, zúčastňoval se mistrovství republiky v orbě, v kategorii otočných pluhů, kde se umisťoval na medailových pozicích. Byl také reprezentantem České republiky na mistrovství Evropy v orbě otočným pluhem.

Později se věnoval trenérské činnosti a připravoval mladé oráče ve Střední průmyslové škole, Odborné škole a Základní škole Nové Město nad Metují, kde pracoval jako učitel odborného výcviku. Pravidelně působil i jako rozhodčí při mistrovstvích republiky v orbě.

Byl výborným kamarádem, kolegou a obětavým spolupracovníkem při akcích pořádaných Společností pro orbu ČR, z.s.

Čest jeho památce

Opustil nás Josef Holeček

Začátek příprav na Členskou schůzi online

Praha 6, Suchdol ČZU, Středa 16. 12. 2020

Začátek příprav na Členskou schůzi online Začátek příprav na Členskou schůzi online Začátek příprav na Členskou schůzi online

Pozvánka na Členskou schůzi Společnosti pro orbu ČR

Pozvánka na Členskou schůzi Společnosti pro orbu ČR

Aktivní odkaz: https://meet.jit.si/Clenskáschuze-Spolecnostproorbu

Zpráva o průběhu Otevřeného Podřipského mistrovství v orbě

Zpráva o průběhu Otevřeného Podřipského mistrovství v orbě
Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě Otevřené Podřipské mistrovství v orbě

Reportáže o orbě v pořadu Dobré ráno

Vážení příznivci orby, ČT odvysílala 15. 9. 2020 v pořadu Dobré ráno, které mělo podtitul „Jak to (ne)zvorat“, krátké vstupy o orbě.

1. vstup

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/320291310020089/video/789306

2. vstup

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/320291310020089/video/789312

3. vstup

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/320291310020089/video/789319

3. ročník středoevropského mistrovství v orbě

3. ročník středoevropského mistrovství v orbě 3. ročník středoevropského mistrovství v orbě 3. ročník středoevropského mistrovství v orbě 3. ročník středoevropského mistrovství v orbě
3. ročník středoevropského mistrovství v orbě
3. ročník středoevropského mistrovství v orbě 3. ročník středoevropského mistrovství v orbě 3. ročník středoevropského mistrovství v orbě

Společnost pro orbu ČR, z.s. navazuje partnerství s Kubotou

Společnost pro orbu ČR, z.s. ukončila partnerství s firmou Zetor a staronovým partnerem Společnosti se stává firma Kubota. Společnosti Zetor děkujeme za dlouholetou spolupráci.

Otevřené soustředění Podřipských oráčů

Společnost pro orbu ČR, Z.S. a Spolek Podřipských oráčů pořádají vzdělávací seminář s aktivním předváděním pod názvem:

Soutěžní pole v Opavě

Porost na soutěžním poli v Opavě, kam odešel majitel?

47. ročník Mistrovství České republiky v orbě

Vážení příznivci soutěžní orby

Letošní MR v orbě  je organizováno při 3. ročníku Středoevropského mistrovství v orbě v Opavě ve dnech 18. a 19. září 2020.

Připravili jsme pro Vás formuláře Přihlášky na MČR v orbě pro jednotlivé soutěžní kategorie – klasický a otočný pluh. Bude se soutěžit také v kategoriích Mistrovství veteránů (X.) a Orba s koňmi (XVIII.).

Termín přihlášení je do 20.8.2020.

Formulář přihlášky je připraven tak, že jde do něj přímo vpisovat. Přihlášku tedy nemusíte tisknout, ale můžete formulář přímo vyplnit ve Vašem PC, uložit a poslat zpět na uvedenou mailovou adresu. V případě problému nebo dotazu nás kontaktujte.

Všem přihlášeným přejeme pevné zdraví a  „Rovnou brázdu“.

Přihláška na 47. Mistrovství ČR v orbě Opava 2020 - dvouradličné pluhy

Přihláška na 47. Mistrovství ČR v orbě Opava 2020 - orba koňmi

Přihláška na 47. Mistrovství ČR v orbě Opava 2020 - veteráni

Tisková zpráva – červenec 2020

Tisková zpráva – červen 2020

Tisková zpráva – květen 2020

Přeložení Čl. schůze

Pdf ke stažení

Z dávné historie orání v zahraničí – v Německu

Kámen s názvem republiky odeslán do Ruského Petrohradu

Společnost pro orbu ČR odeslala kámen s názvem republiky do Ruského Petrohradu kde bude umístěn do památníku letošního Mistrovství světa v orbě.

Ze Zemědělce 5-2020

Orba století v Brně je publikována i dále

Půlnoční novoroční přání

Přátelé, po úspěšném roce 2019, přichází kulaťoučký 2020. Celé kulaté číslo je také maximum bodů za jednotlivé dílčí disciplíny v té naší orbě! Je to například přímočarost brázd, čistota dna brázdy, ale i návaznost jednotlivých brázd. A tak nám přeji, abychom v disciplínách, které dělají náš život krásným, dostávali jen samá nejlepší – kulatá ohodnocení.

PF MMXX

Jan Cholenský

MS v orbě: Přihlášky zájemců o zájezd

Byl otevřen prostor pro přihlášky zájemců o zájezd na MS 2020 v orbě.

https://www.wpc2020.ru/

Případní zájemci o zájezd můžete kontaktovat: Ing. Jan Cholenský, CSc., Člen světového výboru oráčů WPO, jancholensky@orba-cr.cz

Odešel náš dlouholetý člen

Výbor Společnosti pro orbu ČR, z.s. v hlubokém zármutku oznamuje, že navždy opustil naše řady dlouholetý a zasloužilý člen společnosti pan Josef Hloucal starší. Velkou část svého života věnoval soutěžní orbě jako soutěžící a později rozhodčí. Poslední rozloučení se uskuteční v Novém Bydžově ve středu dne 4. 12. 2019 od 10.00 hodin.

46. ročník Mistrovství České republiky v orbě

Letošní soutěž byla výjimečná v tom, že se uskutečnila jako orba století. Proč orba století? V současné době je soutěž v orbě na trvalém vzestupu a proto Mendelova univerzita Brno zařadila do svých oslav 100. výročí od založení i Mistrovství České republiky v orbě. Pro náš Spolek to byla veliká čest, ale i závazek připravit soutěž tak, aby bylo vše naprosto dokonalé. 42 soutěžících, celkově v pěti kategoriích bylo zárukou kvalitní a divácky atraktivní podívané. Bohužel počasí divákům mnoho nepřálo a tak orba probíhala za neustálého deště. Naopak soutěžící si pochvalovali kvalitu půdy a déšť jim vůbec nevadil.

46. ročník Mistrovství České republiky v orbě 46. ročník Mistrovství České republiky v orbě 46. ročník Mistrovství České republiky v orbě 46. ročník Mistrovství České republiky v orbě

Oficiální program Mistrovství České republiky

Celoroční Závěrečná zpráva za rok 2019

Získávání mezinárodních zkušeností

Již čtvrtým rokem dochází k pravidelné výměně zkušeností mezi našimi oráči a soutěžícími v orbě z sousedního Saska. Stejně tomu bylo i v letošním roce. V sobotu 15. 6. 2019 se Lukas Decker, Daniel Prooft, a Ullman Lars zúčastnili tradičně 4. ročníku otevřeného mistrovství v orbě Ústeckého kraje.

Na oplátku oráči Petr Kandl, František Suk, a Jaromír Ondra si vyzkoušeli 22. 9. 2019 podmínky na orbě v Sasku. Obě země si vzájemnou výměnu pochvalují, vždyť zkušeností a poznatků není nikdy dost.

Získávání mezinárodních zkušeností Získávání mezinárodních zkušeností Získávání mezinárodních zkušeností Získávání mezinárodních zkušeností

46. mistrovství republiky v orbě Žabčice 5.10. 2019

Oficiální výsledky MČR v orbě 2019:

Výsledky MČR v orbě 2019

Výprava do USA – 2019 World Ploughing Championship

Výprava dorazila v pořádku na místo konání, účastníci převzali traktor Massey Ferguson s otočným pluhem Kverneland zapůjčeným od amerického prodejce a od zítřka začnou trénovat na strništi.

Začalo setkání představitelů WPO, kde zasedáme pro hladký, organizovaný průběh MS. Máme vylosované tréninkové parcely, jak na louce číslo 14 a na strništi 25.

Tým na MS J. Hloucal a J. Cholenský na cestě na MS Tým na MS Tým na MS Podpora společnosti Hertz

Převzali jsme předem dojednaný traktor MF 4708 s předním náhonem a pluh oraný, normálně vybavený s rozvaděčem. Máme trochu starosti s tím, že ani servis nedokázal odstranit poloviční funkci hydrauliky, tedy nefunguje současně vnitřní a vnější okruh hydraulického systému a navíc vnitřní okruh si dělá co chce, ale náš oráč si s tím dokáže snad poradit.

Strniště máme již naorané a louku dooráme zítra.  V parcele se nám občas objeví stopa po kole traktoru, neboť jsme nedokázali sehnat traktor s kultivačnimi koly. Rozchod kol se nám podařilo trochu seřídit, otočili jsme co se dalo.

Pepa Cink byl dnes na rozpravě rozhodčích, a Pepa Hloucal tajemník výpravy velice aktivně pomáhá při tréninku a šmíruje sousední soupeře.

Výprava do USA Výprava do USA Výprava do USA Výprava do USA

Dnes ve čtvrtek, 29.8.2019 byl dle programu ukončen trénink před 66. MS v orbě.

Český oráč Petr Steil si vylosoval pro orbu strniště otočným, oboustranným, dvouradličným pluhem parcelu č. 40. Losování č 40 Výsledky Petr Steidl zvládl svůj první start s cizí technikou. Výsledky MS, Petr Steidl s 208 body při prvním startu na 22 místě v kategorii Ovocných oboustranný pluhu. Petr Steidl ohodnocen jako nový oráč 66 MS v orbě. Obdrželi jsme jako SO – vysílající organizace ocenění od WPO. Stupně vítězů 66. MS v orbě USA 2019 Petr Steidl při závěrečném ceremoniálu 66 MS u památníku MS USA 2019 Závěrečné foto u soutěžní parcely na louce, Petra Steidla.

Česká výprava na 66. MS v orbě ukončila působení v místě konání soutěže vrácením půjčeného traktoru, pluhu a přídavných zařízení.

Jan Cholenský absolvoval závěrečné jednání nově ve skupině hlavních rozhodčích 66 MS v orbě v USA.

Proběhlo také společné vyhodnocení  66. MS zástupci výboru WPO.

Nedělní návrat na soutěžní parcely jak s odstupem, ale hlavně s výsledkovou listinou v ruce – proběhlo interní závěrečné posouzení provedení orby u jednotlivých parcel s cílem se poučit z chyb a získat další inspiraci! Za tuto možnost patří poděkování naší reprezentace všem, kteří reprezentaci pomáhají, podporují SO a pracují na příznivé atmosféře v této zájmové organizaci.

Výsledky:

Overall-Results-2

Results-Conventional-Grassland-2

Results-Conventional-Stubble-2

Results-Day-1

Results-Reversible-Grassland-2

Results-Reversible-Stubble-2

???????

Sedmnáct roků se již oře koňmi v Pardubicích

Sedmnáct roků se již oře koňmi v Pardubicích

46. ročník Mistrovství České republiky v orbě

46. ročník Mistrovství České republiky v orbě se koná u příležitosti 100. výročí založení Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Termín soutěže: 5.10.2019 – Žabčice – Přísnotice u Brna. Soutěž se koná pod záštitou ministra zemědělství Ing. Miroslava Tomana, CSc. a Ing. Petra Hýblera člena Rady pro Jihomoravský kraj.
Bude se soutěžit také v kategoriich Mistrovství veteránů (IX.) a Orba s koňmi (XVII.).

prihlaska_viceradlicne-zabcice_2019

prihlaska_veterani-zabcice_2019

prihlaska_orba_konmi-zabcice_2019

prihlaska_dvouradlicne-zabcice_2019

7. července 2019
Zemědělská výstava Houdkovice 2019

Kirovec ! DT 54, 75 ! Stalinec S-100 v akci I Zemědělská výstava Houdkovice 2019

https://www.agroportal24h.cz/kalendar/velkolepa-vystava-zemedelske-techniky

https://www.kudyznudy.cz/akce/velkolepa-vystava-zemedelske-techniky-od-veteranu

https://feliciaman.rajce.idnes.cz