Logo

Společnost pro orbu ČR, z.s.

3. Otevřené mistrovství Středočeského kraje v orbě – Výsledky

Vážení příznivci soutěžní orby,
Tak, jak se změnila lokalita konání celostátní výstavy Naše pole, změnilo se i krajské mistrovství v orbě, které je s touto akcí již druhým rokem spjato. Letos jsme krajskou orbu orali ve středních Čechách. Na našich www stránkách jste již několikrát mohli najít zajímavé informace o 3. Otevřeném mistrovství Středočeského kraje v orbě. Naposledy to byla startovní listina, ve které však na poslední chvíli došlo ke změně jednoho oráče. Aktuální verzi tedy můžete stáhnout zde.
Soutěžící se do Šebestěnic začali sjíždět postupně, tak jak jim to časové možnosti a dojezdová vzdálenost umožnily. Nejdříve již v úterý odpoledne dorazili oráči z Traktor Zetor týmu Míly Vaňourka. Přes noc svoji oráčskou techniku zaparkovali v nedalekém zemědělském podniku pana Zadiny. Mohli tak hned od rána zahájit seřízení pluhů na místní podmínky při oficiálním tréninku, který začal v 8 hodin. Postupně se k nim přidávaly ostatní soutěžní týmy. Na dlouhé prostoje nebyl čas.

Slavnostní zahájení mistrovství a losování startovních čísel proběhlo v 10:00 v areálu výstavy a centrálního hlavního pódia. Zde se všichni oráči a příznivci soutěžní orby sešli. Krajské mistrovství krátce zahájil předseda Společnosti pro orbu přivítáním oráčů, trenérů, rozhodčích a přihlížejících návštěvníků. Poděkoval také organizátorům výstavy, sponzorům, kolegům a pomocníkům ze Střední zemědělské školy Chrudim a Čáslav, kteří se podíleli na přípravě parcelek a průběhu KM. Po úvodním slovu předseda pozval k mikrofonu hlavního rozhodčího Ing. Zdeňka Ondru, který řekl pár organizačních pokynů, složil slib rozhodčích a vyhlásil hloubku orby. Za oráče složil slib Josef Šťastný.

Po té již proběhlo tradiční losování čísel soutěžních parcel. Do Šebestěnic dorazili všichni přihlášení, takže bylo vylosováno 14 čísel. Patnáctým oráčem byl mistr republiky pan Žaloudek František mladší, který zástupcům středních škol předváděl instruktážní ukázku orby otočným pluhem. Celé slavnostní zahájení bylo zakončenou společným zpěvem písně „Ach synku, synku!“.

Po té se oráči rozešli ke svým soupravám a podle vylosovaných čísel se rozmístili po soutěžním pozemku ke svým vylosovaným parcelkám.

Vlastní soutěž odstartoval v 11 hodin orbou „naorávky“. Na tu měli soutěžící tradičních 20 minut. Po té byla aktivita na poli upřena na rozhodčí, kteří museli zhodnotit, jak se s kvalitativními parametry jednotlivý oráči popasovali. Další start byl ve 12 hodin. Krajské mistrovství se těšilo poměrně velkému počtu diváků, kteří postupně během dne sledovali oráče v akci. Pravidelní a pozorní čtenáři našich příspěvků už vědí, že soutěží v orbě se účastní jako oráč pan Oldřich Malý, jehož jednou z vysílacích organizací je Kovozoo, která spolu s oráčem pošle i nějaký zajímavý exponát. Tentokrát panu Malému „fandilo“ i hejno hus.

Oráči opravdu využili poskytnutý čas do poslední chvíle. Poslední dokončil svoji závěrečnou jízdu asi 2 minuty před ukončením soutěžní doby.

Pak byli na řadě opět rozhodčí, kteří to v některých případech měli velice těžké, protože mezi některými soutěžícími byly opravdu nepatrné rozdíly, jak dokládá výsledková listina, kterou můžete stáhnout zde.

Vítězem v kategorii Klasické jednostranné pluhy a také zároveň Mistrem kraje byl vyhlášen pan Josef Šťastný. Na druhém místě skončil pan Vaňourek Pavel a třetí byl Jan Zadina. V kategorii otočných pluhů první místo obsadil pan Antonín Nevídal.

Další ročník krajské orby máme úspěšně za sebou.

Co příznivce orby čeká?

Mohou podpořit oráčské týmy České republiky na MS v Estonsku a ME ve Francii nebo také přijet na 51. ročník Mistrovství České republiky v orbě, které se bude konat v sobotu 5. října 2024 v Kunovicích (okr. Uherské Hradiště). Pozvánku na mistrovství můžete stáhnout zde.

Výbor Společnosti pro orbu ČR, z.s.