Logo

Společnost pro orbu ČR, z.s.

Jak jsme Vás již informovali v sobotu 8.7. 2023 se můžeme u soutěžních parcel potkat znovu a to na 7. Mistrovství Ústeckého kraje v orbě v Dušníkách nedaleko Roudnice nad Labem. Konkrétně na pozemku zemědělské společnosti KLUK Dušníky s.r.o. u čerpací stanice Dušníky (GPS: 50.4171628N, 14.1940839E). Leták s orientační mapkou můžete stáhnout zde.
Pořádání Mistrovství v orbě Ústeckého kraje má již šestiletou tradici. Navazuje na v minulosti pořádané exhibiční akce „Historická orba pod Řípem“, kdy tehdejší Sdružení podřipských oráčů uspořádalo od roku 2011 sedm ročníků. Nejen v západní Evropě, ale i u nás jsou tyto akce svátkem zemědělců a jakýmsi dnem otevřených dveří pro laickou veřejnost. Letos se uskuteční již 7. ročník soutěže v orbě v Ústeckém kraji a podruhé na katastru obce Dušníky.
Třicítka oráčů, převážně z Ústeckého kraje bude soutěžit podle pravidel světové organizace pro orbu WPO. Na regulérnost soutěže dohlíží zástupci Společnosti pro orbu ČR,z.s., která schválila 17-ti členný tým rozhodčích. Většina soutěžících z Ústeckého kraje bude startovat v naší nejvyšší národní soutěži v orbě a tou je letos již 50. mistrovství České republiky v Chrudimi 30.9.2023. Jeden soutěžící je nominován SPO ČR jako reprezentant ČR na 38. Mistrovství Evropy v orbě v Dánsku 20.- 21.10.2023. Každoročním pořádáním této akce chceme dosáhnout zlepšující se technickou připravenost a výkonnostní růst soutěžících, tak aby co nejlépe reprezentovali Ústecký kraj v nejvyšší národní či zahraniční soutěži v orbě.

Slabinou při minulých akcích byla nízká úroveň péče o návštěvníky, málo míst k sezení u stánků s občerstvením, žádná místa k sezení u soutěžních parcel, málo stanů, kde by se návštěvník schoval před nepřízní počasí nebo naopak před ostrým sluncem. Toto bychom chtěli změnit. V neposlední řadě chceme rozšířit a zkvalitnit doprovodný program pro návštěvníky, abychom zaujali širší spektrum laické veřejnosti (od malých dětí až po seniory). Dosud nevídanou atrakcí především pro rodiny s malými dětmi bude oplocený pozemek s aktivním předváděním RC modelů převážně zemědělských a stavebních strojů. Je připravena i minisoutěž v orbě, kde budou startovat tři soutěžící s RC modely traktorů Zetor 7745 s dvou a tříradličnými nesenými pluhy v měřítku 1:10.
Dále bude následovat výstava historické a moderní současné zemědělské techniky s odborným komentářem k jednotlivým strojům. Aktivní ukázky činnosti historických zemědělských strojů (stabilní motory, šrotování zrna, mlácení obilí na stacionární mlátičce atd.)
Akce (na rozloze 22 ha) si vyžaduje perfektní pořadatelský tým. S přípravami začne tým členů Spolku podřipských oráčů již týden před termínem akce. S údržbou zeleně podél příjezdových komunikací a stavěním stanů pomohou zaměstnanci obecního úřadu Dušníky. Organizaci příjezdu návštěvníků na přilehlé parkoviště na louce, bezpečnost při pohybu zemědělské techniky bude „střežit“ Spolek dobrovolných hasičů Dušníky včetně protipožárních opatření. Technické zázemí má na starosti zemědělská společnost Kluk Dušníky s.r.o.

Průběh akce:


RC modely
Doprovodný program
Komentovaná předvádění historické a moderní techniky
Soutěž pro návštěvníky v tažení pluhu lidskou silou