Jsme zemí bájného Přemysla Oráče ze Stadic a rovněž zemí, která dala světu v roce 1827 v orbě převratný vynález ruchadla bratranců Františka a Václava Veverkových z Rybitví u Pardubic. Historie soutěží v orbě koňmi má na našem území poměrně dlouhou tradici, než se nám obecně zdá. Již za První republiky je s úspěchem pořádala Selská jízda k prohloubení znalostí a profesních návyků sedláků a kočích a my se od roku 2003 v této tradici snažíme novodobě pokračovat. Tyto oráčské soutěže s koňmi jsou také jednou z mála možností jejich majitelů a chovatelů ukázat jak své koně, jejich krásu, tak i um a fortel v této takřka zaniklé a zdánlivě v orbě s koňmi nostalgické, ale obecně nezbytné pracovní činnosti v zemědělství.
Mistrovství ČR v orbě koňmi se letos svým jubilejním 20. ročníkem uskutečnilo spolu s 51. MČR v orbě traktorové v sobotu 5. října 2024 v Kunovicích u Uherského Hradiště. Hostitelskou organizací byl zdejší zemědělský podnik Agrokomplex Kunovice a.s., který patří s obhospodařovanými 2 343 ha a také chovem skotu a i velkým počtem dalších se zemědělstvím souvisejících aktivit, k velkým zemědělským podnikům nejen Zlínského kraje.
Měli jsme velké obavy, že pro jistou odlehlost, přesněji velkou vzdálenost pro přepravu koní na jižní Moravu, nedojedou tradiční soutěžící z Čech a zpočátku to tak zatím vypadalo, že nakonec uskutečníme jen jakousi ukázku koňského orání. Ve výsledku se opravdu nepřihlásil, a tudíž nepřijel nikdo z české strany a soutěž doslova zachránili po jistém přemlouvání postupně se nakonec přihlašovaní tři „tradiční“ účastníci našich klání (s otočným pluhem posléze čtyři), a pak hlavně tři úplně noví oráči z bližšího okolí. Těm novým, abych je nalákal a přesvědčil a nebáli se ostřílených matadorů v kategorii klasických pluhů (Oskara Sněhoty, Františka Dobrovolného a Petra Sitteho) jsem nabídl neoficiální výjimku z pravidel mít u opratí pomocníka. Takže kunovická soutěž byla nakonec a naštěstí plně v režii moravských oráčů a byla tak vlastně zachráněna novými účastníky tzv. prvooráči, za což jim všem za mě patří obrovský dík. Od všech bylo též hezké i zachování tradice moravských kulatých chomoutů oproti českým chomoutům s velkými špičkami, jen klisny pana Koláčka byly postrojeny chomouty pro oblast Moravy s méně častou malou špičkou.
Tradičně se každé Mistrovství ČR, tj. traktorové, s koňmi i veteránské (historické traktory a pluhy) zahajuje vyoráním tzv. Slavnostní první brázdy s pluhem taženým koňmi a za klečemi se (opět tradičně) střídají čestní hosté, letos se spřežením klisen pana Arnošta Gajdošíka.
Samotné soutěže se nakonec zúčastnilo celkem sedm soutěžících oráčů, šest v klasických jednostranných pluzích a jeden s pluhem otočným. Bohužel Sv. Petr termínu ani nám nepřál a nadělil na pole v pátek a v noci na sobotu tolik deště, že jsme se všichni doslova topili v silně lepivém bahně a v místě cest a přístupů k soutěžním parcelám navíc silně rozježděným. Kupříkladu s tribunou na návěsu s tahačem s velkoformátovou obrazovkou od Agrotecu Hustopeče měli dva těžké traktory plno práce celou soupravu vůbec v tom bahně dotáhnout na určené místo. Důkazem jsou i docela silně bahnem obalená kolečka pluhů na doprovodných fotografiích. Tímto počasím se kunovická orba zařadila mezi ty obtížné a deštivé MČR, počínaje Suchdolem 2005 (při 52. Mistrovství světa v orbě), dále Třebíčí, Benešovem, částečně i Dolním Újezdem u Litomyšle spolu s Klatovy-Čínovem a velmi deštivou Perucí a Žabčicemi konče. Ale ve všech zmíněných místech i za silného deště naši oráči obstáli se ctí a vždy doorali přesto, že jsme jim pro neregulérnost podmínek navrhovali ukončení či případné zkrácení soutěže. Silně zamračená obloha je zachycena mimo jiných na snímku se seřazenými účastnícími se páry koní po zorání tréninkových parcel před začátkem vlastní soutěže v orbě (2).
Nyní již k samotným výsledkům:
Kategorie otočných pluhů tzv. “obracáků“ je vždy méně obsazena, zastupoval ji jen ing. Jiří Daněk s chovnými klisnami ČMB vlastního chovu Armou a Alfou (3) s nejvyšším bodovým ohodnocením obtížnější orby do specifického klínu 180.0 bodů!!. Zde je pro úplnost nutné, a musím připomenout, že Jirkova dcera Šárka je z minulých let v této kategorii vícenásobnou Mistryní ČR v otočných pluzích opět s klisnami vlastního rodinného chovu.
Nebylo ani překvapením, že v klasických jednostranných pluzích se Mistrem ČR 2024 stal opět Oskar Sněhota s párem valachů slezského norika s neobvyklým zbarvením Jasánkem a Nanukem s bodovým ziskem 174,2b.
Vícemistrem je František Dobrovolný s krásným párem haflingů Lopezem a Lumenem se 166,8b.
Na třetím místě se umístil s klisnami Arnika a Maja Old již zkušený mladý slibný oráč Petr Sitte se 163,2b., obě SN.
Další místa se zanedbatelným odstupem získaných bodů oproti oráčským matadorům obsadili zmínění „prvooráči“ pánové Jaroslav Mancl s klisnami Antonie a Ala, nejmladší a bez pomocníka (!) orající soutěžící Luděk Koláček se Soňou a Astrou a Arnošt Gajdošík s Almou a Asirií, všechny jsou klisny ČMB.
Zde, z pohledu výše jmenovaných nových účastníků, musím a hodí se připomenout heslo zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina: „Důležité není zvítězit, ale zúčastnit se“. A ještě doplním, že na letošním MČR druhé („vícemistrovské“) plemeno hafling nebývá v historii orby častým účastníkem v této pracovní disciplině, (ta je vyhrazena převážně chladnokrevným koním), dokonce byli haflingové níže uvedeného Zdenka Musila důvodem pro dodatečnou úpravu oficiálních pravidel orby koňmi s KVH pod 150 cm. Tradici pro účast haflingů před lety zavedl se svými chovnými klisnami právě Zdeněk Musil z nedalekých Hodějic a úspěšně v ní pokračuje se svými koňmi František Dobrovolný a věřím tomu, kdyby nás Zdeněk nedávno neopustil, tak by letos samozřejmě oral i v Kunovicích.
Sbor rozhodčích pracoval ve složení Ing. Josef Našinec jako hlavní sudí (druhý zprava na společné fotografii), od traktorových rozhodčích nedávno zběhnuvší Petr Kachník a dalšími s velkým zápalem byli místní v čele s panem Milanem Staškem a pánové Antonín Fornůsek a Jaroslav Fornůsek. Všichni, jak soutěžící oráči i se svými pomocníky, tak i sbor rozhodčích jsou na přiložené skupinové fotografii spolu s předsedou Společnosti pro orbu ČR Ing. Lubošem Neudertem, PhD. a předsedou představenstva pořádajícího Agrokomplexu Kunovice a.s. Ing. Leošem Kadlčkem, PhD (první a třetí zprava).
Pan Milan Stašek mimo jiné navíc zajistil místní Kunovický mužský pěvecký sbor, který na tribuně stylově a nádherně zahájil celé Mistrovství jak zpívanou českou státní hymnou, tak i následně již tradiční oráčskou hymnou „Ach synku, synku“. A poté pak předvedli během celého soutěžního dne mnoho dalších krásných moravských lidových písní, které jsou pro tuto část Slovácka a jeho folklor typické.
Jak již bylo řečeno, vlastní soutěž v orbě koňmi probíhala za dosti ztížených klimatických podmínek, naštěstí i přes silně zataženou oblohu již po dobu orání nepršelo a bylo jen to zmíněné velmi lepivé bláto, které doslovně, po nabalení na holínky, nás všechny až zouvalo.
Poháry do soutěže již tradičně věnovala Asociace svazů chovatelů koní ČR, která zastřešuje jak chovatelské svazy chladnokrevných koní, tak i řadu dalších u nás chovaných plemen koní. Zlaté kokardy pro všechny soutěžící bez rozdílu umístění a na upomínku pro rozhodčí a další, kteří se zasloužili o orání koňmi, byly v režii Společnosti pro orbu ČR.
Každý soutěžící i všichni rozhodčí navíc obdrželi od pořádajícího Agrokomplexu Kunovice a Společnosti pro orbu ČR krásný Pamětní list a od dalších partnerů upomínkové předměty.
Závěrem ještě jednou musím poděkovat všem oráčům, zvláště těm novým, za jejich účast a zaujetí v soutěži a za sportovní výsledky v tom silně nepříznivém počasí a za předvedení svých koní a fortele a profesního umění a stejně tak děkuji i jednotlivým rozhodčím za jejich práci při objektivním posuzování kvality orby.
Na úplný závěr musím ještě zmínit, že se v příštím roce přesně po dvaceti letech opět sejdeme 5. a 6. září v Praze Suchdole při příležitosti konání jubilejního 70. Mistrovství světa v orbě, jehož konáním byla Česká republika světovou organizací WPO k naší radosti pověřena.
S přáním alespoň do dalších dvaceti ročníků mistrovské orby vždy „Rovné brázdy“ a zdravých a silných koní a „Ať nám koně jdou“.
Ing. Navrátil Jan, CSc.
za Výbor Společnosti pro orbu ČR (a jeho koňskou část)
(autoři fotografií: Šárka Švejdová, Tomáš Hanáček a archiv jednotlivých soutěžících)