Logo

Společnost pro orbu ČR, z.s.

68. Mistrovství světa v orbě

13. - 14. října 2023


Ve dnech 13. a 14. října 2023 se konalo Mistrovství světa v orbě v Lotyšsku ve městě Kuldiga. Menší jedenáctitisícová Kuldiga leží v centru západní části Lotyšska, 150 km od hlavního města v Rigy a hostila 68. ročník Mistrovství světa v orbě, jehož se zúčastnili oráči ze 24 zemí. V roce 2023 bylo historické jádro města zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO. Nejznámější přírodní památkou ve městě jsou 249 metrů široké peřeje (za jarních povodní až 270 m), či nízký vodopád, který je nejširší v Evropě. Je vysoký okolo 2 metrů a nachází se na řece Venta, která protéká městem. 200 metrů od vodopádu se nachází nejdelší cihlový most svého druhu v Evropě, který byl postaven v roce 1874 dle návrhu německého architekta Otty Dietzeho.

Českou republiku reprezentovali na světovém klání dva zkušení oráči, vítězové mistrovství v orbě ČR z roku 2022. V kategorii otočné pluhy to byl Aleš Malý a Josef Mališ v kategorii jednostranné pluhy pod vedením trenérů Rudolfa Linharta a Pavla Krále, který během soutěže vykonával funkci pozemkového rozhodčího. Dalším členy výpravy byli Jan Hodoval, který vykonával funkci mezinárodního rozhodčího a Stanislav Petrásek, který pro letošní rok zastupoval Společnost pro orbu ČR, z.s. ve výboru WPO (World Ploughing Organization).

Čtrnácti hodinová cesta v dodávce, kterou zdarma zapůjčil člen výpravy Pavel Král, započala v pátek, večerním setkáním většiny účastníků na nádraží v Ostravě, kam z druhého konce republiky přicestovali Jan Hodoval a Stanislav Petrásek. Jelikož výpravu čekala 1200 km dlouhá cesta v dodávce, takřka bez zastavení, bylo dohodnuto pravidelné střídání řidičů a navigátorů. V dopoledních hodinách v sobotu 7. října dorazila delegace do cíle. Následovala registrace účastníků na informačním centru v Kuldize, které po dobu konání mistrovství sloužilo jako registrační kancelář pro potřeby soutěže. Po sobotním večerním slavnostním zahájení mistrovství následovalo losování soutěžních parcel.
V neděli byl pro všechny účastníky soutěže uspořádán kulturní program zahrnující návštěvu mléčné farmy v Tervete, muzea Mikelis, které zahrnovalo jak tradiční venkovskou kulturu, tak expozici veteránů. Program byl zakončen v palácovém muzeu Rundāle.

Od pondělí 9. října do čtvrtka 12. října probíhal oficiální trénink jednak na strništi, tak na travnatém porostu. Každodenní dešťové přeháňky a studený vítr připravily oráčům velmi zocelující tréninkové podmínky. Tradiční bohoslužba se konala v luteránském kostele sv. Anny, Kuldiga ve středu 11. října. Vystoupení místního pěveckého sboru bylo excelentní.

Podmínky pro soutěžící byly opravdu velmi těžké, zvláště při orbě louky, jak dokumentují fotografie ze soutěžních dní 13. a 14. 10. 2023.

Slavnostní sobotní vyhlášení vítězů 68. Mistrovství světa v orbě 2023 v sále stodoly v Nurmiža. Jak při vyhlašování výsledků poznamenali členové světového výboru: „Vzhledem k větrnému a deštivému počasí, které provázelo celé letošní mistrovství, nebyl oráč, který by si nesáhl na dno svých sil a nevydal ze sebe maximum. Vítězové jste všichni!!“

Oficiální Výsledkovou listinu lze stáhnout zde.


Naši oráči se umístili v druhé polovině a stejně jako řada dalších oráčů hodnotili průběh letošního počasí, především během orby na travnatém povrchu jako extrémní. Za to se podařilo nasbírat cenné zkušenosti, které dle jejich slov rádi předají oráčům, kteří budou zastupovat Českou republiku v dalších ročnících soutěže. Aleš Malý se letošní účastí na mistrovství v Lotyšsku velmi zdárně rozloučil se svojí úspěšnou, několik desítek let trvající, kariérou oráče.

Celý tým výpravy by rád poděkoval všem sponzorům za finanční podporu, bez které by se reprezentace na mistrovství světa nemohla konat a v neposlední řadě Společnosti pro orbu České republiky, která nominovala oráče na mistrovství světa, velmi významně se finančně podílela na nákladech za dopravu obou oráčských souprav a umožnila oráčům účastnit se mezinárodní soutěže se svými stroji.