Logo

Společnost pro orbu ČR, z.s.

65. Mistrovství světa v orbě

1.9. - 2.9. 2018

65. Mistrovství světa v orbě se konalo v termínu 1.9. - 2.9. 2018 v Hofgut Einsiedel v Německu.

Od našeho zpravodaje v místě konání Ing. Vladimíra Šimíka

Pozemky leží v úplně lesy uzavřené lokalitě nedaleko od města Reutlingen. Když jsem tam poprvé podle navigace zamířil, myslel jsem, že jsem určitě něco popletl. Jeli jsme zhruba 2.5 km úzkou klikatící se silničkou, z obou stran hustý les. A najednou jsme vykoukli z lesa a otevřel se před námi výhled na Bohem zapomenutou lokalitu, chráněnou ze stran porosty národního parku a slušně masivními závorami. Ty ovšem byly na počest oráčů z 29 zemí celkého světa otevřeny. Zajímavostí je, že pozemky patří do dnešních dnů potomkům královské rodiny, donedávna byly v dlouhodobém pachtu.

Klíčovým rokem v historii místa byl rok 2011, kdy nedaleko sídlící automobilka Daimler ze Stuttgartu projevila vážný zájem vybudovat zde zkušební a testovací okruh. Naštěstí k tomu nedošlo, majitelé byli dostatečně konzervativní a neprodali. Tuto informaci jsem získal jednak na internetu, jednak z diskuze s místními zvědavci, kteří se přišli nebo přijeli na kole podívat, co je to tam za ruch. Jeden takový pán se mne šibalsky ptal, jestli prý nemůžeme mluvit raději švábsky, že mu němčina moc nejde:-) V jedné z budov areálu je dnes mládežnická ubytovna Jugendherberg, další slouží pro zemědělské účely.

Traktory dorazily v pořádku v pondělí ráno, počasí nám přeje. Do konce týdne se očekává další oteplení , ale nemělo by být tropické horko. Nicméně na plochách, chráněných před větrem, bylo v černých kalhotách slušné teplo.

Je tady dost sucho, ale s českými poměry se to srovnávat nedá. V neděli jsme byli navštívit pramen Dunaje v parku Schwarzwald, ve výškách okolo 900 m tam zelená je stále ještě zelená. Půda v místě soutěže není moc těžká, dost dobře se drobí, hloubka byla stanovena na 16-20cm. Louka je daleko víc vysušená, to bude asi větší problém než strniště.

Mimochodem - na jednání výboru WPO se sešlo hned několik iniciativ - návrhů na změnu v pravidlech ohledně hloubky a jejího měření. Od návrhu na úplné zrušení, přes vyhlašování maximální hlouby až k návrhu na jednotnou standardní hloubu 16-22cm. Jednání nebylo ukončeno, bude pokračovat po MS, až si hlavní rozhodčí provedou svůj vlastní průzkum a prověří kvalitu, náročnost a jednotnost měření. S instrukcí pouze maximální houbky se někteří oráči potkali už vloni na ME ve Švýcarsku.

Tréninkové parcely jsou 50 m široké a 60 m dlouhé, oba oráči z jedné země se o ni musí podělit.

Tak jako v Americe mají firmu 3M ( Minesota, Maining and Manufacturing ) a 3D ( tři výrobci aut v Detroitu - Ford, GM a FiatChrysler), německá kuchyně by se dala stručně a neomylně označit jako 3B. Totiž Brot, Bier und Bratwurst. Chleba, pivo a klobásy. Doslova. V tomto regionálním duchu se nese oběd oráčů a rozhodčích na poli v připraveném stanu. I když pravda, pivo k obědu nečepují.

Na startu jsou i dvě mladé závodnice, Američanka Hailey Gruber a Švédka " Emilka", Elimilie Bengstdottir. Pořídil jsem zatím jenom fotku Hailey, Emilka se opaluje na úvrati, zatímco tatínek v osobě mechanika běhá okolo pluhu, seřizuje a ladí.

Velký úspěch pro Českou republiky

Ing. Jan Cholenský, CSc., byl na úterní schůzi mezinárodního výboru WPO zvolen pro Mistrovství světa v orbě v roce 2019 v Americe - stát Minesota - do funkce Headsteward, hlavního rozhodčího.

Česká reprezentace na Mistrovství světa v orbě v Německu Česká reprezentace na Mistrovství světa v orbě v Německu Česká reprezentace na Mistrovství světa v orbě v Německu Česká reprezentace na Mistrovství světa v orbě v Německu Česká reprezentace na Mistrovství světa v orbě v Německu Česká reprezentace na Mistrovství světa v orbě v Německu

Oficiální výsledkovou listinu můžete stáhnout zde.