Logo

Společnost pro orbu ČR, z.s.

44. ročník Mistrovství České republiky v orbě

27. 10. 2017

44. ročník Mistrovství České republiky v orbě se uskutečnil ve dnech 29. a 30. září na pozemcích Moravské zemědělské a.s. v Prosenici nedaleko Přerova. Nepostradatelným pomocníkem byla Střední zemědělská škola v Přerově v čele s ředitelem školy Mgr. Radovanem Rašťákem a jeho zástupkyní Ing. Věrou Gondovou.
Vzhledem k velké vzdálenosti od Prahy se koordinátorem mistrovské soutěže stal Vladimír Horák, který odvedl v přípravě a organizaci této soutěže obrovský kus práce a výbor společnosti mu za tuto činnost vyslovuje velké poděkování. Stal se kontaktní osobou pro důležitá jednání s radnicí města Přerova, Technickými službami Přerov, obcí Prosenice stejně tak jako s Moravskou zemědělskou a.s., vedenou Ing. Jaroslavem Hradilem.
Mistrovská soutěž se skládá z mnoha úkolů a činností, o které se její organizátoři musí postarat. První a velmi důležitou činností je koordinace mezi ministerstvem zemědělství, radnicí města, vedením Olomouckého kraje a dalších státních orgánů. Je třeba zajistit odpovídající kulturní program, zorganizovat slavnostní losování parcel, výzdobu a vyznačení pole, omezení rychlosti vedle soutěžního pole, vyznačení a rozměření soutěžních parcel, zajistit potřebnou el. energii, ozvučení tribuny a výstavních expozic a mnoho dalších a dalších činností, bez kterých by se žádné mistrovství nekonalo, případně by nedopadlo dobře. Z tohoto místa bychom rádi poděkovali všem, kteří se na organizaci jakýmkoliv způsobem podílejí. Mnohdy se jedná o drobnosti, ale jsou velmi důležité.
Další skupinou osob podílející se na kvalitní organizaci soutěže jsou rozhodčí. Tato skupina asi dvaceti osob pod vedením hlavního rozhodčího Rudolfa Linharta poctivě hodnotí jednotlivé výkony dle hodnotících kriterií. Aby soutěž byla kvalitní, je třeba spravedlivého a přesného hodnocení. Toto hodnocení nejen stanovuje pořadí v jednotlivých kategoriích, ale hlavně určuje reprezentační dvojice (soutěžící a trenér), jak pro mistrovství světa, tak pro mistrovství Evropy. Jsme přesvědčení, že stát se reprezentantem České republiky v orbě je nejenom ctí každého sportovce, ale je to především vyjádření jeho poctivé celoroční práce, která je velmi časově náročná i nákladná.
Výbor Společnosti pro orbu ČR, z.s. proto zvažuje rozšíření soutěžní orby do dvou dnů. Jsme si naprosto vědomi, že pro vystavovatelé zemědělské techniky je jednodenní akce náročná na přípravu i na náklady s tím spojené. Rádi bychom rozšířili mistrovství o odborný den pro vystavovatele, kteří tak dostanou šanci lépe využít vlastní soutěž k představení techniky odborné veřejnosti a svým pozvaným zákazníkům.
Zemědělské školy a jejich studenti dostanou možnost zúčastnit se odborných přednášek, ukázek v přípravě souprav i vlastní provedení základní formy obdělávání půdy, jakou bezesporu orba je.
Přejeme všem organizátorům, aby se soutěže dařily, aby soutěžící dosahovali těch nejlepších výsledků a aby se na toto období vzpomínalo, jako na období, které do soutěžní orby přinášelo mnoho nového.

Oficiální program 44. ročníku Mistrovství České republiky v orbě si můžete stáhnout zde.

V galerii Mistrovství republiky v orbě 2017 si lze prohlédnout fotografie.

Oficiální výsledkovou listinu můžete stáhnout zde.